Magowie przyszłości

Komputery są wszędzie i doświadczamy ich niemal w każdym aspekcie naszego życia. Nasze dzieci urodziły się w dobie komputerów i internetu.  Obecny świat jest zupełnie inny niż ten, w którym my się wychowywaliśmy. Nikt nie wie co przyniesie przyszłość, a już teraz wielu rodziców boryka się z dylematami jak wychowywać dzieci w dobie globalnej informatyzacji. Wielu z nas ma wykształcenie humanistyczne a nasza wiedza odnośnie komputerów sprowadza się do tego jak go włączyć i wykonać kilka podstawowych operacji. Niski poziom naszego zaznajomienia się z technologiami nie pomaga w podejmowaniu decyzji dotyczących tego, jak w dzisiejszych czasach wychowywać dzieci. Nas wychowywano w innych realiach i nasze doświadczenia mają niewiele wspólnego z tym, czego doświadczają nasze dzieci.

„Chodzi o to, że komputery są wszędzie. Chcesz pracować w rolnictwie? Chcesz pracować w branży rozrywkowej albo w branży produkcyjnej? Programowanie jest wszędzie.”

 

Nauka programowania w dzisiejszych czasach  powinna być tak powszechna jak nauka angielskiego.

„”Każda osoba w tym kraju powinna uczyć się programowania… ponieważ to uczy w jaki sposób myœleć.””

Steve Jobs: założyciel Apple

Steve Jobs mówi o Stanach Zjednoczonych, ale jego wypowiedź może zostać zastosowana do naszego kraju i nie tylko.

Nauka programowania wchodzi małymi kroczkami do polskich szkół, jednak wiele dzieci nie będzie miało możliwość skorzystania z tej szansy.

Kiedy można zaczynać uczyć dzieci programowania? Nigdy nie jest za wcześnie! Programowanie to nie tylko języki programowania ale wszystko to, co pomaga stworzyć grę czy program.

„Miałem 13 lat kiedy po raz pierwszy miałem stycznoœść z komputerem.”

Bill Gates: Twórca Microsoft’u

Proszę tylko pamiętać, że gdy Bill Gates miał 13 lat był rok 1968, a komputery nie cieszyły się taką popularnością jak dzisiaj. Dzisiaj dzieci pierwszy kontakt z komputerem mają już w pierwszych miesiącach swojego życia. Komputer to jeden z pierwszych przedmiotów jakimi się bawią – chyba każdy maluszek woli komórkę swojego rodzica niż gryzak.

 ”Nie musisz być geniuszem, żeby umieć programować. Czy musisz być geniuszem, żeby umieć czytać?”

Bronwen: Artysta technik w Valve

Programiści w oczach większości ludzi to ci, którzy potrafią czytać dziwne znaczki, a z komputerem zrobić wszystko czego tylko zapragną.

„Programiśœci są czarodziejami przyszłoœci. Wiesz, zdaje się, że masz magiczne moce w porównaniu do pozostałych ludzi.”

 Gabe Newell: współzałożyciel Velve

„To niesamowite. To, to… cośœ, czemu jest najbliżej do super-mocy.”

Drew Houston: Twórca Dropbox

Czy wasze dzieci chcą zostać czarodziejami przyszłości?

Poniżej film „Czego w większości szkół nie uczą?”
(można zmienić język napisów)