Nauka programowania w szkołach podstawowych

Już od września 2013 w polskich szkołach podstawowych ruszył program „Mistrzowie kodowania„.  Program ma na celu upowszechnienie nauki programowania w polskich szkołach podstawowych. Uczestniczące w programie dzieci z klas 4-6 będą uczyły się programować w języku Scratch.

Pilotaż prowadzony jest w 34 szkołach z 16 województw. Uczniowie 34 szkół mogą czuć się jakby wygrali na loterii, bo szkół podstawowych w Polsce jest około 13 000. Co z pozostałymi szkołami? Z doświadczenia wiem, że istnieją pojedyncze szkoły podstawowe, w których zajęcia z programowania prowadzone są od pierwszej klasy, a uczniowie drugiej –  zostają laureatami w konkursach programistycznych (liga zadaniowa).

Poziom nauczania informatyki w szkołach podstawowych w 99% zależy od nauczyciela. W wielu szkołach na zajęciach z informatyki dzieciaki szkolą się w graniu np. w Minecrafta.

W Estonii dzieci zaczynają się uczyć programowania od 7 roku życia i kontynuują tą przygodę do końca szkoły (19 lat). Estonia to niewielki kraj, ale na tle reszty świata wyraźnie przoduje pod względem innowacyjności i informatyzacji. Tam narodził się Skype, tam można od lat załatwiać sprawy w urzędach, a nawet głosować przez Internet