Programowanie – do czego to wykorzystać?

Wykorzystać oczywiście można niemal do wszystkiego. Jedni powiedzą, że przede wszystkim do zarabiania pieniędzy, inni że do uproszczenia skomplikowanych czynności i obliczeń jeszcze inni żeby zmieniać świat na lepszy.

Umiejętności programistyczne można wykorzystywać zarówno w dobrej jak i w złej wierze (wirusy, ataki elektroniczne w tym kradzieże).

Do czego mogą wykorzystywać programowanie nasi kursanci? W pierwszej kolejności do zabawy i poszerzania swojej wiedzy. Gry komputerowe (skupiamy się obecnie na mobilnych)  mają bardzo duże znaczenie dla przyszłości naszych dzieci i nas wszystkich. Takie pojęcia jak  gamifikacja, gryfikacja i grywalizacja zaczynają gościć w naszym kraju. Krótko mówiąc elementy rozgrywki jakie znamy z gier zaczynają przechodzić do życia codziennego: rankingi, wyzwania, punktacja, współzawodnictwo. Elementy te pokazują się w najmniej oczekiwanych miejscach: muzea, banki inicjatywy społeczne, serwisy społecznościowe, systemy lojalnościowe.

Statystyczny gracz to nie jest nastolatek, a w zależności od statystyki wiek waha się w przedziale 30 – 43 lata.  Ostatnio usłyszałem na jednym z seminariów, że statystycznym graczem jest 43 letnia kobieta.  Czyli jak by nie liczyć to grupa  osób, która wie na czym polega granie jest spora.

Stwierdzenia „Gra w życie” albo „Żyjemy grając” niebawem staną się rzeczywistością. Kto będzie w stanie najlepiej wykorzystać to zjawisko w przyszłości za 5, 10 lat? Nie kto inny jak obecnie nastoletni jeszcze programiści. To oni będą zmieniali, kształtowali świat. To od ich umiejętności będzie zależało czy w nasze życie będzie „grało się” przyjemnie.