Miesięczne archiwum: październik 2013

Programowanie – do czego to wykorzystać?

Wykorzystać oczywiście można niemal do wszystkiego. Jedni powiedzą, że przede wszystkim do zarabiania pieniędzy, inni że do uproszczenia skomplikowanych czynności i obliczeń jeszcze inni żeby zmieniać świat na lepszy.

Umiejętności programistyczne można wykorzystywać zarówno w dobrej jak i w złej wierze (wirusy, ataki elektroniczne w tym kradzieże).

Do czego mogą wykorzystywać programowanie nasi kursanci? W pierwszej kolejności do zabawy i poszerzania swojej wiedzy. Gry komputerowe (skupiamy się obecnie na mobilnych)  mają bardzo duże znaczenie dla przyszłości naszych dzieci i nas wszystkich. Takie pojęcia jak  gamifikacja, gryfikacja i grywalizacja zaczynają gościć w naszym kraju. Krótko mówiąc elementy rozgrywki jakie znamy z gier zaczynają przechodzić do życia codziennego: rankingi, wyzwania, punktacja, współzawodnictwo. Elementy te pokazują się w najmniej oczekiwanych miejscach: muzea, banki inicjatywy społeczne, serwisy społecznościowe, systemy lojalnościowe.

Statystyczny gracz to nie jest nastolatek, a w zależności od statystyki wiek waha się w przedziale 30 – 43 lata.  Ostatnio usłyszałem na jednym z seminariów, że statystycznym graczem jest 43 letnia kobieta.  Czyli jak by nie liczyć to grupa  osób, która wie na czym polega granie jest spora.

Stwierdzenia „Gra w życie” albo „Żyjemy grając” niebawem staną się rzeczywistością. Kto będzie w stanie najlepiej wykorzystać to zjawisko w przyszłości za 5, 10 lat? Nie kto inny jak obecnie nastoletni jeszcze programiści. To oni będą zmieniali, kształtowali świat. To od ich umiejętności będzie zależało czy w nasze życie będzie „grało się” przyjemnie.

Czy uczyć dzieci programowania?

Na to pytanie już chyba wszyscy znają odpowiedź. Pozostaje postawić kolejne pytanie, jak uczyć dzieci programowania?

To jak uczyć dzieci programowania zależy od od ich wieku. Warto zadać pytanie pomocnicze –  w jakim wieku zaczynać naukę programowania?

Na naukę nigdy nie jest za wcześnie. Trzeba jedynie stworzyć odpowiednie warunki i zapewnić właściwe materiały. W odpowiednich warunkach dzieci same wchłoną większą część wiedzy. Wiadomo, że maluchów  nie będziemy od razu uczyli C#, C++ czy Javy tak samo jak nie uczymy ich potęgowania.

Mówiąc maluchy mam na myśli dzieci poniżej 3 roku życia.

Czy zauważyliście, że gdy maluch dobierze się do tabletu, bez jakichkolwiek kłopotów po kilku minutach potrafi wykonywać na nim proste czynności a po kilku godzinach uruchamia własne gry. Wszystko to bez konieczności tłumaczenia, bez umiejętności czytania, bez frustracji.

Czym jest nauka programowania? Zaczyna się od nauki rozwiązywania problemów, logicznego myślenia. Rozwiązywania problemów uczymy się poprzez rozkładanie dużych problemów na małe, te mniej skomplikowane.  Ucząc się programowania wykształcamy w sobie umiejętności analityczne.

Programowanie nie składa się tylko z zestawu instrukcji jak np. przepis na ciasto (jest to jeden z podstawowych przykładów opisujących czym jest program komputerowy ). Na programowanie składa się cały proces, który doprowadza nas do tego, że możemy zapisać ten przepis. Ktoś musiał wymyślić co się stanie jeżeli połączy się konkretny zestaw składników, a następnie podda się całość procesowi pieczenia.

Elementów programowania można uczyć się grając w gry planszowe i komputerowe. Nie ma dolnej granicy wieku, jest ona zależna od indywidualnych predyspozycji dengo malucha.  Nauka rozwiązywania dowolnych problemów jest elementem sztuki programowania.

 

RoboRally

RoboRally

Z przyjemnością mogę zaproponować grę planszową RoboRally (w opisie gry stoi, że gra jest od 12 lat, z doświadczenia wiem, że 8 latek lubiący matematykę radził sobie wyśmienicie)

 

 

 

 

 

magicmarkerKolejna gra rym razem na komputery i komórki (niestety nie ma wersji na anrdoida) to Magiczny Marker (Max and the Magic Marker). Jest to gra zręcznościowa wymagająca od gracza dużej kreatywności i umiejętności manualnych (potrzebnych do rysowania odpowiednich kształtów magicznym markerem).

 

 

 
Cargo botGra, która już w 100% opiera się na programowaniu to CARGO-BOT. Gra dostępna tylko na urządzenia Apple.

Gracz ma za zadanie posortować skrzynie zgodnie z przedstawionym wzorem a do dyspozycji ma ramię dźwigu załadunkowego którym może sterować podając zestaw instrukcji: lewo, prawo, góra, dół.

 

 

LEGO Fix the factoryLEGO? MINDSTORMS? Fix Factory – jest to chyba najlepsza gra dla najmłodszych, która uczy podstaw programowania przez zabawę.

Gracz steruje robotem pisząc dla niego program wykorzystując do tego obrazki ze strzałkami.

Robot jest tym samym robotem jaki można skonstruować korzystając z zestawu Lego Mindstorms. Zabawa jest przednia. Gra dostępna jest na system Andtoid i iOS.

 

LightBot Ostatnio pokazała się kolejna gra dla najmłodszych ucząca programowania „Light-bot Hour of Code

Niestety gra jest w języku angielskim ale dzieci jakoś nie robią z tego jakiegoś wielkiego problemu. Rodzic na pewno się przyda pod warunkiem, że nie zabierze dziecku zabawki i nie zacznie się bawić sam mając wyśmienitą wymówkę – pomagam dziecku przejść kolejny poziom :).

 

Od 5 roku życia można zaznajomić dzieci z Lego -Fix the factory. Górnej granicy wieku raczej nie ma. Podobnie można potraktować grę Light-bot Hour of Code.

Nieco starszym dzieciom polecam CARGO-BOT. Dla dzieci, które są w stanie opanować położenie kilku liter na klawiaturze komputer,a polecam SCRACH (programowanie wizualne) oraz LOGO (np Logomocja, turtleacademy –  rysownie przez wydawanie poleceń żółwikowi).

Dzieci w wieku 9-12 mogą z powodzeniem wykorzystywać LOGO (zarówno w narzędziu Logomocja jak i korzystając z biblioteki dla Pythona) oraz Lego Mindstorms. Do tej kategorii wiekowej można już zaliczyć programowanie w LUA  – Corona SDK (Programowanie na urządzenia mobilne).

 

Takie języki jak Python czy LUA (Corona SDK) są językami, które mogą być wykorzystywane do pracy zarobkowej. Można w nich wytwarzać pełnoprawne, komercyjne oprogramowanie.

Dla młodzieży powyżej 16 roku, która pragnie kontynuować przygodę z programowaniem znikają wszelkie bariery związane z językami programowania. Mogą  wybierać z szerokiej gamie języków i środowisk programistycznych: PHP, Java, C, C++, C#, Python, LUA, JavaScript, Ruby, Delphi i wiele innych. Który język wybrać? Trudno powiedzieć. Jedne języki dzisiaj są bardziej popularne od drugich, a za 5 lat wszystko może ulec zmianie. Gdy człowiek pozna jeden język, warto uczyć się kolejnych. Każdy następny przychodzi łatwiej.

Najważniejsze są podstawy.

 

Komputer najlepszą zabawką

Czym jest komputer? Jest to z pewnością najwspanialszą zabawką manualną jaką obecnie dysponuje świat. To jak to urządzenie zostanie użyte zależy już tylko od użytkownika oraz ewentualnego opiekuna.

Komputery mogą budzić lęk rodziców – w końcu tak wiele słyszy się o uzależnieniach, powstają kliniki odwykowe dla graczy.

To jakie skutki pociągnie za sobą zabawa przy komputerze zależy od mądrego pokierowania naszymi pociechami. Jeżeli będziemy przewodnikiem, który pokaże jak bezpiecznie poruszać się w gąszczu informacji, postawimy pewne granice to nawet granie na komputerze może okazać się cennym doświadczeniem życiowym . Niektórzy uważają, że granie to strata czasu inni wolą zatrudnić gracza zamiast absolwenta MBA.

Jeżeli się postaramy komputer może zapewnić nam niesamowita przygodę i bezpieczną przyszłość. Polecam genialne opowiadanie SF, napisane przez Henrego Kutnera „TUBYLERCZYKOM SPEŁŁY FAJLE” (obecnie dostępne chyba jedynie w zbiorze opowiadań „Próżny robot” ). Jest to opowiadanie o dzieciach znajdujących niesamowite zabawki z innego czasu, zabawki które uczą. Dzieci uczą się szybko a wpajana im wiedza jest na miarę świata, z którego te zabawki pochodzą. A jakie są skutki … przekonajcie się sami.

Gracze cenniejsi dla biznesu niż absolwenci MBA

O tym  jak bardzo zmieniają się nasze czasy i to co jest cenne dla potencjalnego pracodawcy świadczyć mogą słowa Johna Selly Browna – niezależny współprzewodniczący z Deloitte Centrum Innowacji.

Na ile jest to prawdziwe pozostawiam Państwu do rozstrzygnięcia. Ważny jest jednak fakt, że takie stwierdzenia padają i będą powtarzane coraz częściej.

Magowie przyszłości

Komputery są wszędzie i doświadczamy ich niemal w każdym aspekcie naszego życia. Nasze dzieci urodziły się w dobie komputerów i internetu.  Obecny świat jest zupełnie inny niż ten, w którym my się wychowywaliśmy. Nikt nie wie co przyniesie przyszłość, a już teraz wielu rodziców boryka się z dylematami jak wychowywać dzieci w dobie globalnej informatyzacji. Wielu z nas ma wykształcenie humanistyczne a nasza wiedza odnośnie komputerów sprowadza się do tego jak go włączyć i wykonać kilka podstawowych operacji. Niski poziom naszego zaznajomienia się z technologiami nie pomaga w podejmowaniu decyzji dotyczących tego, jak w dzisiejszych czasach wychowywać dzieci. Nas wychowywano w innych realiach i nasze doświadczenia mają niewiele wspólnego z tym, czego doświadczają nasze dzieci.

„Chodzi o to, że komputery są wszędzie. Chcesz pracować w rolnictwie? Chcesz pracować w branży rozrywkowej albo w branży produkcyjnej? Programowanie jest wszędzie.”

 

Nauka programowania w dzisiejszych czasach  powinna być tak powszechna jak nauka angielskiego.

„”Każda osoba w tym kraju powinna uczyć się programowania… ponieważ to uczy w jaki sposób myœleć.””

Steve Jobs: założyciel Apple

Steve Jobs mówi o Stanach Zjednoczonych, ale jego wypowiedź może zostać zastosowana do naszego kraju i nie tylko.

Nauka programowania wchodzi małymi kroczkami do polskich szkół, jednak wiele dzieci nie będzie miało możliwość skorzystania z tej szansy.

Kiedy można zaczynać uczyć dzieci programowania? Nigdy nie jest za wcześnie! Programowanie to nie tylko języki programowania ale wszystko to, co pomaga stworzyć grę czy program.

„Miałem 13 lat kiedy po raz pierwszy miałem stycznoœść z komputerem.”

Bill Gates: Twórca Microsoft’u

Proszę tylko pamiętać, że gdy Bill Gates miał 13 lat był rok 1968, a komputery nie cieszyły się taką popularnością jak dzisiaj. Dzisiaj dzieci pierwszy kontakt z komputerem mają już w pierwszych miesiącach swojego życia. Komputer to jeden z pierwszych przedmiotów jakimi się bawią – chyba każdy maluszek woli komórkę swojego rodzica niż gryzak.

 „Nie musisz być geniuszem, żeby umieć programować. Czy musisz być geniuszem, żeby umieć czytać?”

Bronwen: Artysta technik w Valve

Programiści w oczach większości ludzi to ci, którzy potrafią czytać dziwne znaczki, a z komputerem zrobić wszystko czego tylko zapragną.

„Programiśœci są czarodziejami przyszłoœci. Wiesz, zdaje się, że masz magiczne moce w porównaniu do pozostałych ludzi.”

 Gabe Newell: współzałożyciel Velve

„To niesamowite. To, to… cośœ, czemu jest najbliżej do super-mocy.”

Drew Houston: Twórca Dropbox

Czy wasze dzieci chcą zostać czarodziejami przyszłości?

Poniżej film „Czego w większości szkół nie uczą?”
(można zmienić język napisów)