Wyuczona bezradność

Czy dziecko, artysta nadają się do nauki programowania ? Każdy może nauczyć się programowania. Każdy powinien uczyć się programowania w sposób dostosowany do tego jakie ma potrzeby. Wiele osób powszechnie uznaje się za niezdolne do dziedzin ścisłych np. matematyki czy programowania. W rzeczywistości jest całkiem odwrotnie. Wszyscy umiemy i powinniśmy zdobywać wiedzę i doświadczenia z wielu dziedzin. Zdobyte umiejętności powinniśmy łączyć. Najlepsze wyniki daje właśnie tworzenie na styku różnych dziedzin wiedzy.

Artysta wykorzysta umiejętność programowania w całkiem inny sposób niż zrobi to fizyk czy matematyk.

Jeżeli ktoś nam kiedyś wmawiał że się do czegoś (co sam określił) nie nadajemy i udowadniał nam to na przykładach (dla niego właściwych), jeżeli powtarzane nam to było odpowiednio często, możemy zacząć wierzyć w to że się nie nadajemy do danej dziedziny.
Podobnie kształtuje nas nasze otoczenie oraz stereotypy np. „dziewczyny na studiach informatycznych są jak świnki morskie. Ani to świnka ani morska” – ciekawe co by na to powiedziały dziewczyny z geekgirlscarrots.pl

Poniżej zamieszczam fragment wykładu Wiesława Bartkowskiego, na którym tłumaczy pojęcie wyuczonej bezradności.  Polecam oczywiście obejrzenie całego wykładu.